HMCPE030H1C - Hmcpe 30AMP 3-11 Adjustable Trip Range Steel Terms
Eaton
In-Stock: 4 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
HMCPE030H1C
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
HMCPE030H1C
Description
Hmcpe 30AMP 3-11 Adjustable Trip Range Steel Terms
Eaton Molded Case Circuit Breaker Accessory Motor Protection, Motor Circuit Protector, 30 A, Three-Pole, 480 V, Adjustable, Frame J-K, 90-300 A, 600 Y/347 V, Series G, Non-Aluminum
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Motor Circuit Protector Circui - 3 Pole Motor Circuit Protector Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Motor Control Protection and Supplemental Breakers
UNSPSC
39121616 - Molded case circuit breakers
UPC/GTIN
786679113660 / 00786679113660
Weight per unit
2.7 (lbs/each)
Stock Availability
Austin RDC
0 (Find nearest stock)
All Stores
4
Resources
Attachments
HMCPE030H1C - Specification Sheet
Other Links
HMCPE030H1C - Other
HMCPE030H1C - Other
HMCPE030H1C - Other
HMCPE030H1C - Other
Images
HMCPE030H1C - Small Image
HMCPE030H1C - Large Image
HMCPE030H1C - Large Image
HMCPE030H1C - Large Image
Brochures
HMCPE030H1C - Brochure
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Current Rating
30 A
Poles
Three-pole
Voltage Rating
480 V
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETN HMCPE030H1C HMCPE 30A 3-11 ADJ
Features
Long Description
Product Type
Hmcpe 30A 3-11 Adj Trip Range Steel Term