WRSGF15W - Gfci WR ST Duplex 15A 125V WH
Eaton
Info icon No longer available or discontinued by the manufacturer.
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
WRSGF15W
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
WRSGF15W
Description
Gfci WR ST Duplex 15A 125V WH
Duplex Receptacle, 15 A, 125 V, 2 Poles, 3 Wires, #14 to #10 Awg Compatible Wire Size, Screw Connection, Screw Mount, 1.68 In Length, 1.27 In Width, 4.20 In Height, Thermoplastic, Nylon 6/6 (Top Body);Thermoplastic, PVC (Bottom Body) Material, White, Weather Resistant
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Gen Purpose Wiring Devices - Gen Purpose Recept & Surge Pro Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Residential Gfci Devices
UNSPSC
39121633 - Circuit interruptor
UPC/GTIN
032664743078 / 00032664743078
Weight per unit
0.38 (lbs/each)
Unit
Carton
Standard Packaging
Stock Availability
Local Store
Find nearby stock
All Stores
5
Resources
Images
WRSGF15W - Small Image
WRSGF15W - Large Image
WRSGF15W - Large Image
WRSGF15W - Large Image
WRSGF15W - Large Image
WRSGF15W - Large Image
WRSGF15W - Large Image
WRSGF15W - Large Image
WRSGF15W - Video
Other Links
WRSGF15W - Other
WRSGF15W - Other
WRSGF15W - Other
WRSGF15W - Other
WRSGF15W - Other
WRSGF15W - Other
Attachments
WRSGF15W - Specification Sheet
Suggest Substitute Item
Total availability: 5
Location search:
Distribution Centers
Location Stock Available
A-L
Location Stock Available
Bryan-College Station
5 View Store
M-Z
These alternate items can be purchased instead of WRSGF15W.
Jump To:
Similar Items
Similar items are close alternatives to WRSGF15W, though they may not be 100% alike.
TWR ST Gfci 15A 125V WH
  • MFR Part #: TWRGF15W
  • Manufacturer: Eaton Wiring Devices
  • Find: Similar Items
TWRGF15W - Eaton Wiring Devices
Check local availability
Total Availability: In Stock
Book Price
Each
QTY:
Each
Add
Self Test Duplex Receptacle, 15 A, 125 V, 2 Poles, 3 Wires, Back and Side Wired ...