F54WT5850EC0 - 54W T5 48" 5000K Mini Bi-Pin 85 Cri Fluor Lamp
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 128 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
F54WT5850EC0
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
F54W/T5/850/ECO
Description
54W T5 48" 5000K Mini Bi-Pin 85 Cri Fluor Lamp
Fluorescent Lamp, Miniature Bi-Pin (G5) Base, T5 Bulb Shape, 85, 30000 H Average Life, 5000 K, 54 W, 4800 LM Brightness (Lumens), Soda Lime Housing Material, 0.62 In Diameter, 45.2 In Length, Rapid, -20 °C Operating Temperature, 0.41 LB/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Linear Fluorescent Straight La Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101605 - Fluorescent lamps
UPC/GTIN
043168467629 / 00043168467629
Weight per unit
0.41 (lbs/each)
Stock Availability
Plano
0 (Find nearest stock)
DFW RDC
0
All Stores
128
Resources
Images
F54WT5850EC0 - Small Image
F54WT5850EC0 - Large Image
Attachments
F54WT5850EC0 - Specification Sheet
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Wattage
54
Material, Color, and Finish
Base Type
Miniature Bi-Pin (G5)
Color Rendering Index
85
Color Rendering Index (Cri)
85.0
Color Temperature
5000 k
Housing Material
Soda Lime
Dimensions and Weight
Diameter
0.62 in
Length
45.2
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL F54W/T5/850/ECO 46762 FLUORESCE
Long Description
Product Type
Fluorescent Lamp
Short Description
FLuorescent Lamp, Miniature Bi-Pin (G5), T5, 85 CRI, 54 W
Additional Information
Average Life
30000 h
Base
Miniature Bi-Pin (G5)
Brightness (Lumens)
4800 lm
Bulb Shape
T5
Lumens
Minimum Operating Temperature
-20 °C