FSD8312C - Pan-Term FSD83-12-C Covered Single Wire Ferrules
Panduit®
In-Stock: 8,400 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
FSD8312C
Manufacturer
Panduit®
Manufacturer's Part Number
FSD83-12-C
Description
Pan-Term FSD83-12-C Covered Single Wire Ferrules
Covered Ferrules Single Wire Red Din End Sleeve, 8 Awg, 12MM Pin Length.
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Solderless Connectors - Large Terminals & Connectors Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Large Terminals & Connectors
UNSPSC
39121409 - Wire connectors
UPC/EAN/GTIN
074983762675 / 0074983762675 / 00074983762675
Weight per unit
0.0014 (lbs/each)
Unit
Carton
Standard Packaging
Stock Availability
Prosper
0 (Find nearest stock)
DFW RDC
Images
FSD8312C - Video
FSD8312C - Small Image
FSD8312C - Large Image
Other Links
FSD8312C - Other
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Insulation
Polypropylene
Material
Copper
Wire Size
8
Material, Color, and Finish
Color
Red
Finish
Tinned
Descriptions
Description
Extra Long Description
PAN FSD83-12-C Pan-Term® FSD83-12-C
Long Description
Product Type
Additional Information
Media
Yes
Manufacturer Information
Brand
Manufacturers Part Number
FSD83-12-C
GTIN
UPC
Taxonomies, Classifications, and Categories
Type
Covered Single Wire Ferrule
Packaging
Weight per each
Carton
100
Package
500
Uses, Certifications, and Standards
Mounting
5/8
Standard
DIN 46228, CSA C22.2 No. 291-14, UL 486F, cULus 486F