PS15AC1ISL - 15A 120/277VAC B+S SP Light Iv
Legrand-Pass & Seymour
Available from manufacturer.
Catalog Number
PS15AC1ISL
Manufacturer
Legrand-Pass & Seymour
Manufacturer's Part Number
PS15AC1-ISL
Description
15A 120/277VAC B+S SP Light Iv
1-Pole Lighted Switch, Back and Side-Wire, 15A 120/277V
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Gen Purpose Wiring Devices - Gen Purpose Switches Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Residential Plates
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
785007195705 / 0785007195705 / 00785007195705
Weight per unit
0.2024 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
Images
PS15AC1ISL - Small Image
PS15AC1ISL - Large Image
Other Links
PS15AC1ISL - Other
PS15AC1ISL - Other
PS15AC1ISL - Other
PS15AC1ISL - Other
Brochures
PS15AC1ISL - Brochure
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Amperage Rating
15
Insulation
False
Material
Thermoplastic
Number Of Gangs
1
Poles
Voltage Rating
Wattage
Wire Size
#14 - #10 Awg
Material, Color, and Finish
Finish
Matte
Dimensions and Weight
Size
3.3"
Descriptions
Description
15A 120/277VAC B+S SP LIGHT IV
Extra Long Description
P&S PS15AC1ISL 15A 120/277VAC B+S
Features
Chemical Resistant
Long Description
Product Type
15A 120/277VAC B+S SP Light I
Special Features
High strength toggle, heavy duty toggle bumpers, locking support
Additional Information
Contact Rating
15amp, 120/277vac
Indoor/Outdoor
Indoor
Load Rating
15 A @ 120/277 VAC
Load Type
Incandescent, LED, CFL, Halogen, Universal, Xenon, Fluorescent
Mounting Type
Wall Box
Number Of Switches
1.0
Switch Type
Toggle
Throw Type
Single Throw
Voltage
120 VAC, 277 VAC