ASE24X24X6 - 24X24X6 N1 PNTD SC
Nvent Hoffman
In-Stock: 3 available locally (New Orleans, LA ) ( change location)
Catalog Number
ASE24X24X6
Manufacturer
Nvent Hoffman
Manufacturer's Part Number
ASE24X24X6
Description
24X24X6 N1 PNTD SC
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Metal Enclosures & Cabinets - Nema Type 1 Metallic Enclosure Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Steel Junction Boxes
UNSPSC
39121303 - Electrical boxes
UPC/GTIN
783510432904 / 00783510432904
Weight per unit
36 (lbs/each)
Stock Availability
New Orleans
3 (Check another store)
Baton Rouge
0
All Stores
67
Resources
Images
ASE24X24X6 - Small Image
ASE24X24X6 - Large Image
Other Links
ASE24X24X6 - Other
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Cover Type
Screw Cover
Material
Steel
Material, Color, and Finish
Color
Gray
Color Code
ANSI 61
Finish
Painted
Style
Painted
Dimensions and Weight
Overall Length
24 in;610 mm
Size
24.00x24.00x6.00 in
Width
24
Descriptions
Description
24X24X6 N1 PNTD SC
Extra Long Description
NVENT HOF ASE24X24X6 Pull Box 24.00
Features
Long Description
Type 1 Screw Cover Enclosure, Steel, Gray, Polyester Powder Paint, 6 in Overall Width, 24 in Overall Length, 24 in Overall Height, 16 Knockouts, 36 lb
Product Type
Type 1 Screw Cover Enclosure
Short Description
Type 1 Screw Cover Enclosure, 24 x 6 x 24 in, Painted, 16 KO
Special Features
Additional Information
Enclosure Type
Nema 1
Finish/Coating
Polyester Powder Paint
Ip Rating
IP30
Knockouts
Yes
Made In USA
yes
Number Of Knockouts
16
Overall Height
24 in;610 mm
Overall Width
6 in;152 mm