CS15AC3W - 15A 120/277VAC S Wire Comm 3W SW WH
Legrand-Pass & Seymour
In-Stock: 68 available locally (Deer Park, TX ) ( change location)
Catalog Number
CS15AC3W
Manufacturer
Legrand-Pass & Seymour
Manufacturer's Part Number
CS15AC3-W
Description
15A 120/277VAC S Wire Comm 3W SW WH
Commercial Switch, 3 Poles, 3 Ways, 15 A, 120/277 V Ac, Nylon Material, Silver Cadmium Oxide Contact Material, White, Grounding Connection, Toggle Actuator, Wall Mount, 1.320 (L) X 1.073 (W) X 3.281 (H) In, -40 °C Operating Temperature, +115 °C Operating Temperature, 0.18 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Gen Purpose Wiring Devices - Gen Purpose Switches Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Commercial Switches
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
785007126518 / 0785007126518 / 00785007126518
Weight per unit
0.1804 (lbs/each)
Unit
Carton
Standard Packaging
Stock Availability
Deer Park
68 (Check another store)
All Stores
289
Resources
Images
CS15AC3W - Small Image
CS15AC3W - Large Image
CS15AC3W - Large Image
CS15AC3W - Video
Other Links
CS15AC3W - Other
CS15AC3W - Other
CS15AC3W - Other
Brochures
CS15AC3W - Brochure
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Actuator
Toggle
Amperage Rating
15
Current Rating
15 A
Insulation
False
Material
Nylon
Number Of Gangs
1
Poles
3-way
Voltage Rating
120/277 V ac
Wire Size
#14 - #10 Awg
Material, Color, and Finish
Color
White
Contact Material
Silver Cadmium Oxide
Finish
Matte
Dimensions and Weight
Size
3.3"
Descriptions
Description
15A 120/277VAC S WIRE COMM 3W SW W
Extra Long Description
P&S CS15AC3W 15A 120/277VAC S WIRE
Features
Commercial 3way Switch, Side Wire, 15amp 120/277volt, White.
Long Description
Product Type
Commercial Switch
Short Description
15 A, 120/277 VAC, SW, Commercial Switch, White
Special Features
Back & Side Wire;Locking Support;One Piece Brass Alloy Contact Arm
Additional Information
Action
TP
Actuator Type
Toggle
Connection Type
Grounding
Contact Rating
15amp, 120/277vac
Dimensions
1.320 (L) x 1.073 (W) x 3.281 (H) in
Indoor/Outdoor
Indoor
Load Rating
15 A @ 120/277 VAC
Load Type
Xenon, LED, Incandescent, Universal, Fluorescent, Halogen, CFL
Maximum Operating Temperature
+115 °c
Media
Yes
Minimum Operating Temperature
-40 °C