CS20AC1W - 20A 120/277VAC S Wire Comm SP SW WH
Legrand-Pass & Seymour
In-Stock: 20 available locally (Mineral Wells, TX ) ( change location)
Catalog Number
CS20AC1W
Manufacturer
Legrand-Pass & Seymour
Manufacturer's Part Number
CS20AC1-W
Description
20A 120/277VAC S Wire Comm SP SW WH
Toggle Switch, 1 Pole, 20 A, 120/277 V Ac, Nylon Material, Silver Cadmium Oxide Contact Material, White, Grounding Connection, Wall Mount, 1.320 (L) X 1.073 (W) X 3.281 (H) In, -40 °C Operating Temperature, +115 °C Operating Temperature, 0.16 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Gen Purpose Wiring Devices - Gen Purpose Switches Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Commercial Switches
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
785007126471 / 0785007126471 / 00785007126471
Weight per unit
0.164 (lbs/each)
Unit
Carton
Standard Packaging
Stock Availability
Mineral Wells
20 (Check another store)
DFW RDC
77
Images
CS20AC1W - Small Image
CS20AC1W - Large Image
CS20AC1W - Large Image
CS20AC1W - Video
Other Links
CS20AC1W - Other
CS20AC1W - Other
CS20AC1W - Other
Brochures
CS20AC1W - Brochure
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Actuator
Toggle
Amperage Rating
20
Current Rating
20 A
Insulation
False
Material
Nylon
Number Of Gangs
1
Poles
Voltage Rating
120/277 V ac
Wire Size
#14 - #10 Awg
Material, Color, and Finish
Color
White
Contact Material
Silver Cadmium Oxide
Finish
Matte
Dimensions and Weight
Size
3.3 in
Descriptions
Description
20A 120/277VAC S WIRE COMM SP SW W
Extra Long Description
P&S CS20AC1W 20A 120/277VAC S WIRE
Features
Long Description
Product Type
Toggle Switch
Short Description
20 A, 120/277 VAC, Toggle Switch, White, 4 Poles, 4 Ways, B&S Wire
Special Features
Side Wire;Locking Support;Heavy Duty Toggle
Additional Information
Action
Single pole
Actuator Type
Toggle
Connection Type
Grounding
Contact Rating
20Amp, 120/277Vac
Dimensions
1.320 (L) x 1.073 (W) x 3.281 (H) in
Indoor/Outdoor
Indoor
Load Rating
20 A @ 120/277 VAC
Load Type
Fluorescent, CFL, Halogen, Incandescent, Xenon, Universal, LED
Maximum Operating Temperature
+115 °c
Media
Yes
Minimum Operating Temperature
-40 °C