F20T12CW - 20W T12 24" Cool White 62 Cri Bi-Pin Fluor Lamp
Sylvania
In-Stock: 1 available locally (Leesville, LA ) ( change location)
Catalog Number
F20T12CW
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
F20T12/CW/22078
Description
20W T12 24" Cool White 62 Cri Bi-Pin Fluor Lamp
20W, T12 Preheat Fluorescent Lamp, Cool White Phosphor, 4200K Color Temperature, 60 Cri. 9000 Avg Rated Life At 3 HRS/Start
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Linear Fluorescent Straight La Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101605 - Fluorescent lamps
UPC/GTIN
046135220784 / 00046135220784
Weight per unit
0.37 (lbs/each)
Stock Availability
Leesville
1 (Check another store)
Alexandria
0
All Stores
144
Resources
Attachments
F20T12CW - Specification Sheet
Other Links
F20T12CW - Other
F20T12CW - Other
F20T12CW - Other
Images
F20T12CW - Large Image
F20T12CW - Small Image
F20T12CW - Large Image
Tech Bulletins
F20T12CW - Tech Bulletin
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Amperage Rating
Ballast Dependent
Lamp Type
PREHEAT
Shape
T12
Voltage Rating
Ballast Dependent
Wattage
20
Material, Color, and Finish
Base Type
Medium Bi-Pin
Color
Cool White
Color Rendering Index
60
Color Rendering Index (Cri)
60
Color Temperature
Finish
Phosphor Coated
Dimensions and Weight
Diameter
1.591 in
Length
24 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
SYL F20T12/CW/22078 F20T12CW 30/CS
Long Description
Product Type
Linear Fluorescent Lamp
Short Description
Linear Fluorescent Lamp, Medium 2 Pin, T12, 60 CRI, 20 W