F96T12CWX - 75W T12 96" 4100K CW 87 Cri
Sylvania
In-Stock: 60 available locally (Alexandria, LA ) ( change location)
Catalog Number
F96T12CWX
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
F96T12/CWX/29478
Description
75W T12 96" 4100K CW 87 Cri
75W, 96 Inch Mol, T12 Instant Start Slimline Fluorescent Lamp, Deluxe Cool White Phosphor, 4100K Color Temperature, 87 Cri. Vivid Color: High Cri Lamps For Color Critical Applications.
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Linear Fluorescent Straight La Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101605 - Fluorescent lamps
UPC/GTIN
046135294785 / 00046135294785
Weight per unit
1.4333 (lbs/each)
Unit
Carton
Stock Availability
Alexandria
60 (Check another store)
All Stores
423
Resources
Images
Small Image - Small Image
F96T12CWX - Large Image
F96T12CWX - Small Image
F96T12CWX - Large Image
Other Links
F96T12CWX - Other
F96T12CWX - Other
F96T12CWX - Other
Attachments
F96T12CWX - Specification Sheet
Tech Bulletins
F96T12CWX - Tech Bulletin
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Amperage Rating
Ballast Dependent
Lamp Type
INSTANT START
Shape
T12
Voltage Rating
Ballast Dependent
Wattage
75
Material, Color, and Finish
Base Type
1-Pin
Color
Cool White
Color Rendering Index
87
Color Rendering Index (Cri)
87
Color Temperature
4100
Finish
Phosphor Coated
Dimensions and Weight
Diameter
1.593 in
Length
96.0 in
Descriptions
Description
75W T12 96" 4100K CW 87 CRI
Extra Long Description
SYL F96T12CWX/29478 F96T12CWX 15/CS
Long Description
Product Type
Linear Fluorescent Lamp
Short Description
Linear Fluorescent Lamp, 1-Pin, T12, 87 CRI, 75 W